Elektryczne łóżko rehabilitacyjne – jakie są zalety? | Adiuva-Med
17026
post-template-default,single,single-post,postid-17026,single-format-standard,bridge-core-2.3.4,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,side_area_uncovered_from_content,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-22.0,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-6.2.0,vc_responsive

Elektryczne łóżko rehabilitacyjne – jakie są zalety?

Elektryczne łóżko rehabilitacyjne – jakie są zalety?

Łóżka rehabilitacyjne elektryczne, w przeciwieństwie od tych manualnych, mogą być sterowane za pomocą pilota. To duże ułatwienie nie tylko dla osób leżących, ale również dla ich opiekunów. Warto jednak podkreślić, że to niejedyna zaleta elektrycznego łóżka rehabilitacyjnego. Jeśli chcesz dowiedzieć się o więcej o tych łóżkach, zachęcamy do zapoznania się z artykułem.

 

Czym jest elektryczne łóżko rehabilitacyjne?

Takie łóżko zostało stworzone z myślą o zapewnieniu maksymalnego komfortu osobie leżącej. O ile przy krótkotrwałej chorobie czy rekonwalescencji zwykłe łóżka wystarczają do opieki nad pacjentem, o tyle po dłuższym czasie mogą stać się uciążliwe. Nie da się ukryć, że takie łóżka nie są przystosowane do tego, by ktoś spędzał na nich dwadzieścia cztery godziny. Pamiętajmy, że u pacjentów leżących dochodzi do nadmiernego uciskania tkanek mięśni na kości, co może prowadzić do bólu i powstania odleżyn. I dlatego pacjent powinien mieć zapewnione łóżko, które nie tylko umożliwi mu zmianę pozycji, ale też będzie dostosowane do nieco odmiennego od zwykłego trybu życia.

 

Jakie są zalety elektrycznego łóżka rehabilitacyjnego?

 

Łatwa obsługa

Niewątpliwie największą zaletą takiego łóżka jest po prostu łatwa obsługa. Łóżkiem można swobodnie sterować za pomocą pilota, by ustawić je w pożądanej pozycji. To ułatwia karmienie osoby leżącej, zmienianie piżamy czy po prostu codziennie ćwiczenia fizjoterapeutyczne. Przy wyborze łóżka medycznego elektrycznego warto zwrócić uwagę na jego ruchomość.

 

Możliwość szybkiej zmiany pozycji

Łóżka dostępne w wypożyczalni sprzętu medycznego w Toruniu Adiuva-Med są maksymalnie ruchome. Oznacza to, że poszczególne części (zagłówek, podnóżek) można bez problemu unosić. Obie pozycje są bardzo praktyczne podczas codziennej pielęgnacji pacjenta. Uniesienie podnóżka sprawia, że nogi znajdują się wyżej niż reszta ciała. To pozwala na zmniejszenie opuchlizny w kończynach dolnych po długotrwałym leżeniu. Dodatkowo taka pozycja poprawia krążenie żylne, co może przeciwdziałać powstawaniu zakrzepów.

Pozycja z uniesionym zagłówkiem przydaje się podczas karmienia pacjenta lub w czasie, gdy ma on ochotę na czytanie książek lub oglądanie telewizji. Oczywiście, to niejedyne opcje – łóżko można też unosić do góry lub na dół, co przydaje się podczas codziennej pielęgnacji lub przy stopniowym powrocie osoby leżącej do mobilności. Pamiętajmy, że łóżka rehabilitacyjne są też czasem stosowane u osób starszych, które mają ograniczoną mobilność. Możliwość odpowiedniego podniesienia takiego łóżka sprawia, że osoba starsza nie będzie musiała mocno schylać się podczas przechodzenia w pozycję leżącą. To pomoże uniknąć dyskomfortu.

 

Pilot do łóżka elektrycznego

Nie zapominajmy o tym, że możliwość korzystania z pilota to też duże ułatwienie przede wszystkim dla osoby leżącej. Wówczas pacjent nie musi prosić każdorazowo o pomoc przy zmianie pozycji – może zdecydować o niej samodzielnie. To dla wielu osób ogromna ulga i możliwość pozostania choć w jakimś stopniu samodzielnym.

 

Zapobieganie powstawaniu odleżyn

Do łóżek elektrycznych zwykle stosuje się specjalistyczne materace. Z łóżek korzystają jednak również osoby, dla których to wsparcie, ale nie konieczność. Jeśli więc pacjent nie jest osobą unieruchomioną, to zwykle wystarczy zastosować do łóżka klasyczny materac piankowy. Jeśli jednak mamy do czynienia z pacjentem, który musi przez cały czas przebywać w pozycji leżącej, powinniśmy zadbać o dodatkowy materac przeciwodleżynowy. To specjalistyczne urządzenie stosowane u osób narażonych na powstanie odleżyn. Warto pamiętać, że odleżyny to rany przewlekłe, które charakteryzują się długotrwałym gojeniem. Czasem niestety całkowite wygojenie jest niemożliwe. I dlatego należy dbać o niedoprowadzanie do pogłębiania stanu zapalnego. Stosowanie specjalistycznych materacy przeciwodleżynowych na elektrycznych łóżkach rehabilitacyjnych zapewnia osobom leżącym znacznie większy komfort oraz bezpieczeństwo.

 

Maksymalne bezpieczeństwo osoby leżącej

Elektryczne łóżko rehabilitacyjne jest dostosowane do potrzeb różnych osób leżących. W przypadku osób unieruchomionych niezwykle ważne jest zadbanie o utrzymanie stałej pozycji. Pomogą w tym barierki boczne, które skutecznie chronią pacjenta przed upadkiem. Dla osób bardziej mobilnych lub wracających do zdrowia w czasie rekonwalescencji dużą pomocą mogą być wysięgniki. Dzięki nim przejście do pozycji siedzącej będzie nieco łatwiejsze. Dodatkowo wysięgniki ułatwiają tez pacjentom samodzielną zmianę pozycji.

 

Niska cena wypożyczenia łóżka medycznego

Dla osób, które liczą się ze względami ekonomicznymi, niewątpliwą zaletą elektrycznych łóżek rehabilitacyjnych będzie też możliwość ich wypożyczenia. Kupno nowego łóżka medycznego może wiązać się ze sporym obciążeniem budżetu. Dodatkowo w sytuacji, gdy dana osoba przestaje z niego korzystać, łóżko staje się też problemem dla rodziny – może zawadzać i wiązać się z koniecznością zorganizowania sprzedaży. W takiej sytuacji ratunkiem jest wypożyczalnia sprzętu medycznego. Dzięki temu możesz za niską kwotę wypożyczyć łóżko i zwrócić je w dowolnym momencie. Przed wypożyczeniem warto przyjrzeć się ofercie danej firmy. Nasza wypożyczalnia sprzętu medycznego zapewnia dowiezienie sprzętu do domu klienta, wniesienie, montaż oraz objaśnienie obsługi. Co ważne, nie pobieramy kaucji ani za łóżka, ani za inne sprzęty medyczne. Zależy nam na zapewnieniu naszym klientom maksymalnego komfortu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej – zapraszamy do kontaktu!