Jak dbać o aktywność osób starszych? | Adiuva-Med
16932
post-template-default,single,single-post,postid-16932,single-format-standard,bridge-core-2.3.4,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,side_area_uncovered_from_content,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-22.0,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-6.2.0,vc_responsive

Jak dbać o aktywność osób starszych?

Jak dbać o aktywność osób starszych?

Kwestia aktywności osób starszych staje się coraz istotniejsza. Od lat mamy w Europie do czynienia ze starzejącym się społeczeństwem, dlatego tak ważne jest, by aktywizować seniorów i dbać o ich sprawność. Regularny ruch bardzo pozytywnie wpływa na zdrowie i powinien być nieodłącznym elementem codzienności osób starszych. Jeśli masz w domu seniora i zastanawiasz się, jak zadbać o jego aktywność – zapoznaj się z naszym artykułem!

 

Aktywność fizyczna emerytów

Warto podkreślić, że rodzaj aktywności ruchowej należy dopasować do możliwości seniora. Jeśli dana osoba czuje się świetnie, nie ma problemów ze zdrowiem i nie narzeka na znaczący spadek kondycji, to może korzystać z wielu aktywności sportowych. Ewentualne problemy pojawiają się natomiast u osób, które z różnych względów muszą uważać na stawy. W takiej sytuacji należy wybierać sporty, które nie obciążają nadmierne organizmu. Zalicza się do nich na przykład jazdę na rowerze lub pływanie.

 

Aktywność osób starszych z ograniczoną ruchliwością

 

W przypadku osób, które ze względów zdrowotnych mają ograniczoną mobilność, dobrym rozwiązaniem aktywizującym są rollatory oraz chodziki typu ambona. Rollatory, nazywane również chodzikami rehabilitacyjnymi, są stabilne i dzięki temu osoba starsza może opierać się o nie podczas przemieszczania.

 

Chodziki – wypożyczalnia w Toruniu

 

Chodziki rehabilitacyjne to sprzęt, na którym nie warto oszczędzać. Powinny być one wygodne w codziennym użytkowaniu, a także być wyposażone w dodatkowe funkcje, np. hamulce, które zapobiegną upadkom i poślizgom seniorów. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że nie każdego stać na tak duży wydatek, jakim jest profesjonalny sprzęt medyczny. Z tego względu lepiej wypożyczyć chodzik rehabilitacyjny niż kupić. Dlatego właśnie w naszej ofercie kierowanej do seniorów oraz osób będących w trakcie rekonwalesencencji znalazły się też sprawdzone, wygodne rollatory.

 

Chodziki typu ambona – aktywność osób starszych w ramach rehabilitacji

 

Czasem powrót do aktywności jest jednym z elementów trwającej rekonwalescencji. Wówczas Pacjent np. po operacji potrzebuje dodatkowej pionizacji. W takiej sytuacji polecamy stosowanie chodzików typu ambona, które można bez problemu dopasować do wzrostu seniora.

 

Warto podkreślić, że chodziki z wypożyczalni sprzętu medycznego w Toruniu można stosować zamiast kul ortopedycznych. Jeśli senior nie ma siły podeprzeć się na kulach lub ze względu na urazy ręki nie może tego robić, chodzik będzie dobrą alternatywą. Miękkie podparcie gwarantuje komfort podczas przemieszczania się. Chodzik ułatwia powrót do aktywności ruchowej lub umożliwia wykonanie jej na tyle, na ile jest to wskazane w ramach rehabilitacji.

 

Wózki inwalidzkie – spacer z opiekunem

Jeśli osoba starsza jest zbyt słaba, by samodzielnie przemieszczać się po mieście, warto wypożyczyć wózek inwalidzki i zabrać Pacjenta na spacer do lasu. Kontakt z naturą jest niezwykle ważny, a przebywanie na świeżym powietrzu sprzyja budowaniu odporności. U osób, które z różnych względów nie mogą przemieszczać się samodzielnie, dobrze sprawdzają się klasyczne wózki inwalidzkie. Są lekkie i można przewozić je pojazdami w różne miejsca. Polecamy wózki inwalidzkie z Torunia wszystkim osobom, którym zależy na możliwości wypożyczenia sprzętów medycznych dla seniorów i nie tylko.