Wózek inwalidzki to kluczowy sprzęt dla osób, które muszą korzystać z dodatkowego wsparcia podczas przemieszczania się. Z tego względu wózek powinien być maksymalnie wygodny i użyteczny. Przed wyborem wózka warto dokładnie zapoznać się z poszczególnymi modelami, by móc dobrać ten, który będzie najbardziej odpowiadał potrzebom pacjenta lub opiekuna.

Wózek manualny czy elektryczny?

Na początek warto zastanowić się nad wyborem między manualnym i elektrycznym wózkiem. Manualny to taki, który wymaga użycia siły rąk do przemieszczania się. Wózek elektryczny posiada z kolei własny napęd.

Jeśli pacjent może poruszać rękoma i jest w stanie przemieszczać się samodzielnie, zalecamy używanie wózka manualnego. Dzięki temu dana osoba pobudza prace mięśni i zachowuje lepszą sprawność fizyczną. Wózka elektrycznego powinno się używać tylko w sytuacji, gdy nie ma już możliwości samodzielnego przemieszczania się.

W wypożyczalni wózków inwalidzkich w Toruniu Adiuva-Med oferujemy wózki manualne – klasyczne lub specjalistyczne.

W przypadku wózków elektrycznych wiele osób decyduje się na zakup, ponieważ taki wózek jest przeważnie niezbędny do życia. Z kolei wózki manualne przydają się w różnych sytuacjach – przy złamaniach nóg, ogólnym osłabieniu lub rekonwalescencji pooperacyjnej. Z tego względu wypożyczalnia wózków inwalidzkich w Toruniu jest świetną alternatywą dla osób, które nie chcą inwestować we własny wózek, a potrzebują go wypożyczyć na określony czas.

Wózek inwalidzki – specjalistyczny czy klasyczny?

Klasyczny wózek inwalidzki nie posiada dodatkowych udogodnień (np. w postaci podparcia na nogi). To najprostszy model, często wybierany dla seniorów lub osób przechodzących rekonwalescencję. Taki wózek ułatwia przemieszczanie się bez wykonywania nadmiernego wysiłku i stanowi nieocenioną pomoc przy ograniczonej mobilności. Klasyczne wózki dostępne w naszej wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego są wyposażone w hamulce – zapewniają bezpieczeństwo, gdy Pacjent chce samodzielnie usiąść.

Specjalistyczny wózek inwalidzki jest dostosowany do różnych potrzeb. W naszej wypożyczalni można znaleźć trzy różne typy specjalistycznych wózków:

  1. Wózek inwalidzki z podwyższonym oraz uchylnym oparciem. To rozwiązanie dla osób, które muszą pozostawać w pozycji siedzącej przez cały czas. Uchylne oparcie zapewni komfort i umożliwi wygodne ułożenie się na wózku na przykład w trakcie wypoczynku w ogrodzie. Dodatkowo wysokie oparcie zapewnia stabilizację głowy. To też dobre rozwiązanie dla osób bardzo wysokich, które poszukują wózków o nieco większych rozmiarach.
  2. Wózek inwalidzki dla osób ze złamanymi kończynami. Taki wózek zapewnia dodatkowe podparcie pod nogę, dzięki czemu gwarantuje maksymalny komfort. Wózek z podnóżkiem umożliwia przemieszczanie się z wyprostowaną nogą.
  3. Wózek inwalidzki specjalistyczny z uchwytami, które umożliwiają swobodne wnoszenie sprzętu po schodach. Taki rodzaj wózka przydaje się zwłaszcza osobom, które nie mają windy w bloku i muszą znosić wózek wraz z Pacjentem. Uchwyty zapewniają stabilność podczas transportu wózka.

Wózek inwalidzki dla dzieci

Wózek inwalidzki dla dzieci jest bardziej zwrotny i lekki – nawet kilkuletnie dziecko poradzi sobie z samodzielnym przemieszczaniem się. W naszej ofercie znajdą Państwo wózki inwalidzkie dla dzieci do wypożyczenia – idealnie sprawdzają się w okresie rekonwalescencji i zawsze wtedy, gdy maluch potrzebuje dodatkowego wsparcia mobilności.

Składany wózek inwalidzki – transport

Przy wyborze wózka warto zwrócić  uwagę, czy można go szybko złożyć i rozłożyć. To ważne, szczególnie dla osób, które często podróżują samochodem.

Wszystkie wózki z naszej wypożyczalni składają się bez problemu.

Wymiary wózka inwalidzkiego a wymiary Pacjenta

Przed wyborem konkretnego wózka inwalidzkiego warto zwrócić uwagę na jego wymiary. Dodatkowo należy też zmierzyć Pacjenta (głównie w miejscach największej szerokości). To pozwoli na dopasowanie wózka w taki sposób, by nie powodował dyskomfortu.

Gdzie wypożyczyć wózek inwalidzki?

Zapraszamy do wypożyczalni sprzętu Adiuva-Med. Wypożyczamy wózki inwalidzkie dla mieszkańców Torunia, Bydgoszczy, Włocławka, Tucholi, Grudziądza i wszystkich innych miast na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.