Jak dobrać odpowiedni wózek inwalidzki? | Adiuva-Med
17031
post-template-default,single,single-post,postid-17031,single-format-standard,bridge-core-2.3.4,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,side_area_uncovered_from_content,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-22.0,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-6.2.0,vc_responsive

Jak dobrać odpowiedni wózek inwalidzki?

Jak dobrać odpowiedni wózek inwalidzki?

Wózek inwalidzki to ważny sprzęt dla osób, które z różnych względów muszą korzystać z dodatkowego wsparcia podczas przemieszczania się. Z tego względu wózek powinien być maksymalnie wygodny i użyteczny. Przed wyborem wózka inwalidzkiego warto więc dokładnie zapoznać się z poszczególnymi modelami, by móc dobrać ten, który będzie najbardziej odpowiadał potrzebom Pacjenta.

 

Wózek manualny czy elektryczny?

Na początek warto zastanowić się nad najprostszą kwestią, czyli wyborem między manualnym i elektrycznym wózkiem. Manualny to taki, który wymaga użycia siły rąk do przemieszczania się. Wózek elektryczny posiada z kolei napęd, dzięki któremu nie trzeba używać siły. Jeśli Pacjent może poruszać rękoma i jest w stanie przemieszczać się samodzielnie, to zaleca się używanie wózka manualnego. Dzięki temu dana osoba pobudza prace mięśni i zachowuje lepszą sprawność fizyczną. Wózka elektrycznego powinno się używać w sytuacji, gdy nie ma już możliwości samodzielnego przemieszczania się i Pacjent potrzebuje maksymalnego wsparcia.

 

W wypożyczalni wózków inwalidzkich w Toruniu Adiuva-Med oferujemy wózki manualne – klasyczne oraz specjalistyczne. W przypadku wózków elektrycznych wiele osób decyduje się na zakup, ponieważ taki wózek jest przeważnie niezbędny do życia. Z kolei wózki manualne przydają się w różnych sytuacjach w życiu – przy złamaniach nóg, przy osłabieniu, rekonwalescencji czy po operacjach. Z tego względu wypożyczalnia wózków inwalidzkich w Toruniu jest świetną alternatywą dla osób, które nie chcą inwestować we własny wózek, a potrzebują go wypożyczyć jedynie na np. 2-3 miesiące.

 

Wózek inwalidzki specjalistyczny czy klasyczny?

 

Klasyczny wózek inwalidzki nie posiada dodatkowych udogodnień (np. w postaci podparcia na nogi). To najprostszy model, często wybierany dla seniorów czy osób przechodzących rekonwalescencję. Taki wózek ułatwia przemieszczanie się bez wykonywania nadmiernego wysiłku i stanowi nieocenioną pomoc  w stanach ograniczonej mobilności. Klasyczne wózki dostępne w naszej wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego są wyposażone w hamulce. Dzięki temu zapewniają bezpieczeństwo wtedy, gdy Pacjent chce samodzielnie usiąść na wózku lub po prostu nie planuje się przemieszczać.

 

Specjalistyczny wózek inwalidzki jest dostosowany do różnych potrzeb. W naszej wypożyczalni można znaleźć trzy różne typy specjalistycznych wózków.

Typ pierwszy to wózek inwalidzki z podwyższonym oraz uchylnym oparciem. To rozwiązanie dla osób, które muszą pozostawać w pozycji siedzącej przez cały czas. Uchylne oparcie zapewni komfort i umożliwi wygodne ułożenie się na wózku na przykład w trakcie wypoczynku w ogrodzie. Dodatkowo wysokie oparcie zapewnia stabilizację głowy. To też dobre rozwiązanie dla osób bardzo wysokich, które poszukują wózków o nieco większych rozmiarach.

 

Drugi typ to wózek inwalidzki dla osób ze złamanymi kończynami. Taki wózek zapewnia dodatkowe podparcie pod nogę, dzięki czemu gwarantuje maksymalny komfort. Wózek z podnóżkiem umożliwia przemieszczanie się z wyprostowaną nogą.

 

Trzeci typ to wózek inwalidzki specjalistyczny z uchwytami, które umożliwiają swobodne wnoszenie sprzętu po schodach. Taki rodzaj wózka przydaje się zwłaszcza osobom, które nie mają windy w bloku i muszą znosić wózek wraz z Pacjentem. Uchwyty zapewniają stabilność podczas transportu wózka.

 

Wózek inwalidzki dla dzieci

Jeśli wózek ma być przeznaczony dla dziecka, warto od razu wybrać model dostosowany do potrzeb młodszego człowieka. Mały wózek będzie bardziej zwrotny i lekki, dlatego nawet kilkuletnie dziecko poradzi sobie z samodzielnym przemieszczaniem się. W naszej ofercie znajdziecie wózki inwalidzkie dla dzieci do wypożyczenia – idealnie sprawdzają się w okresie rekonwalescencji i zawsze wtedy, gdy maluch potrzebuje dodatkowego wsparcia swojej mobilności.

 

Składany wózek inwalidzki – wypożyczalnia

Przy wyborze wózka warto zwrócić też uwagę na to, czy można go szybko złożyć i rozłożyć. To ważne zwłaszcza dla osób, które często podróżują samochodem i potrzebują wózka dostosowanego do intensywnego trybu życia. Wszystkie wózki z naszej wypożyczalni składają się bez problemu.

 

Wymiary wózka inwalidzkiego a wymiary Pacjenta

 

Przed wyborem konkretnego wózka inwalidzkiego warto zwrócić uwagę na jego wymiary. Dodatkowo należy też zmierzyć Pacjenta (głównie w miejscach największej szerokości). To pozwoli na dopasowanie wózka w taki sposób, by nie powodował dyskomfortu.

 

Gdzie wypożyczyć wózek inwalidzki w Toruniu?

 

Zapraszamy do wypożyczalni sprzętu Adiuva-Med. Możemy wypożyczyć wózek inwalidzki do Torunia, Bydgoszczy, Włocławka, Tucholi, Grudziądza i wszystkich innych miast na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.