Koncentrator tlenu czy respirator? Różnice | Adiuva-Med
16946
post-template-default,single,single-post,postid-16946,single-format-standard,bridge-core-2.3.4,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,side_area_uncovered_from_content,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-22.0,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-6.2.0,vc_responsive

Koncentrator tlenu czy respirator? Różnice

Koncentrator tlenu czy respirator? Różnice

Pandemia COVID-19 sprawiła, że coraz więcej osób poszukuje odpowiedzi na pytanie, gdzie można wypożyczyć koncentrator tlenu oraz czym różni się koncentrator od respiratora. Poniżej przygotowaliśmy krótkie podsumowanie, które powinno rozwiać wątpliwości. Koncentrator tlenu czy respirator – czego potrzebuje osoba z niewydolnością oddechową? Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem!

 

Koncentrator tlenu – kiedy stosować?

 

Tlenoterapia, czyli leczenie poprzez zwiększenie stężenia tlenu, bywa stosowana przede wszystkim u osób zmagających się z przewlekłymi chorobami układu oddechowego. W warunkach domowych chory może otrzymywać tlen ze specjalistycznego urządzenia nazywanego koncentratorem tlenu. Co ważne, koncentrator nie jest tym samym co respirator. Zadaniem koncentratora jest poprawa parametrów oddechowych. Z kolei respirator, nazywany również sztucznym płucem, stosuje się u osób, które doznają poważnych zaburzeń oddechowych lub nawet nie są w stanie oddychać samodzielnie.

 

Koncentrator tlenu bywa zalecany w sytuacjach, gdy u pacjenta rozwija się niewydolność oddechowa. Dotyczy to m.in. chorych na niewydolność krążenia, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, chorobę tętnic czy mukowiscydozę. Zaletą koncentratora tlenu jest to, że może być stosowany w warunkach domowych. Wystarczy podłączyć go do prądu, a tlen podawać pacjentowi poprzez maskę lub wąsy tlenowe.

 

Respirator medyczny – jak działa?

 

Inaczej sprawa wygląda w przypadku respiratorów. Te stosowane są przede wszystkim w szpitalach oraz w ośrodkach medycznych. Stosowanie respiratora wymaga uprzedniego zaintubowania pacjenta. W jego gardle umieszcza się rurkę intubacyjną, którą następnie łączy się z respiratorem. Rurka umożliwia wpuszczanie powietrza do układu oddechowego, co zapobiega niedotlenieniu. Niestety, tak inwazyjna metoda uniemożliwia choremu mówienie oraz spożywanie posiłków. Dlatego właśnie u osób zaintubowanych niezbędne jest też podawanie płynnego pokarmu przez dodatkową rurkę prosto do żołądka.

 

 

Respirator – dla kogo?

 

Do respiratorów podłącza się te osoby, które cierpią na ostrą niewydolność krążeniową. Ponadto urządzenie to bywa stosowane u osób ze zwłóknieniem płuc czy tych pozostających w stanie paliatywnym. Obecnie stosuje się też respiratory u pacjentów z COVID-19. Dotyczy to najcięższych przypadków, u których stwierdza się poważne zaburzenia oddychania.

 

 

Wypożyczalnia koncentratorów tlenu w Toruniu

 

O ile respiratory medyczne muszą być obsługiwane przez przeszkolonych specjalistów, o tyle koncentratorów tlenu można z powodzeniem używać w warunkach domowych. Z tego względu są niezastąpionym wsparciem przy leczeniu niewydolności oddechowej. Tlenoterapia wpływa na poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego, a ponadto wspiera funkcjonowanie układu immunologicznego.

 

 

Jeśli chcesz wypożyczyć koncentrator tlenu, to zachęcamy do kontaktu. Aktualnie wypożyczamy koncentratory do Inowrocławia, Włocławka, Brodnicy, Grudziądza, Nowego Miasta Lubawskiego i miast znajdujących się w województwie kujawsko-pomorskim. Jednocześnie przypominamy, że liczba koncentratorów w naszej wypożyczalni jest ograniczona. Jeśli więc chcesz mieć pewność, że nie zabraknie Ci sprzętu dla osoby z niewydolnością oddechową, to wypożycz koncentrator jak najwcześniej. Zapraszamy do skorzystania z oferty wypożyczalni sprzętu medycznego w Toruniu Adiuva-Med!