Koncentrator tlenu to specjalisty sprzęt medyczny, który pozwala dostarczyć do organizmu zwiększone stężenie tlenu. Koncentrator może być stosowany w warunkach domowych. Urządzenie stanowi niezastąpione wsparcie zwłaszcza dla Pacjentów z niewydolnością oddechową.

Tlen jest pierwiastkiem niezbędnym do życia; skutki jego niedoboru są bardzo poważne.

Uwaga: poniżej prezentowane informacje mają charakter ogólny i informacyjny. W żadnym wypadku nie zastępują eksperckiej opinii dotyczącej leczenia konkretnego pacjenta. W przypadku pacjentów borykających się z niewydolnością oddechową, konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Stosowanie koncentratora tlenu w domu

Czy tak specjalistyczny sprzęt nadaje się do stosowania w warunkach domowych?

Jak najbardziej, choć warto pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim – tlenoterapia powinna być zlecona przez specjalistę, ponieważ to on musi ustalić, jakie stężenie tlenu będzie optymalne dla Pacjenta.

Warto podkreślić, że taka forma terapii jest doceniana i stosowana coraz szerzej. Bywa często wykorzystywana u Pacjentów zmagających się z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, bezdechem sennym, otyłością, astmą, niewydolnością oddechową czy rozstrzeniem oskrzeli. Przy poważnych schorzeniach tlenoterapię należy stosować nawet przez całą dobę.

Dostępne w naszej wypożyczalni sprzętu medycznego w Toruniu koncentratory tlenu można regulować, by dostosować przepływ tlenu do potrzeb konkretnej osoby. Ponadto do koncentratora dołączamy maseczkę lub wąsy tlenowe, dzięki którym Pacjent może bez problemu korzystać z tlenoterapii również w nocy. Wąsy są wygodniejszą opcją do stosowania w ciągu dnia, ponieważ nie utrudniają spożywania posiłków i ułatwiają swobodną komunikację.

Aby koncentrator tlenu w domu działał prawidłowo, należy zadbać o odpowiednie otoczenie. Sprzęt powinien być użytkowany w pomieszczeniu wolnym od dymu tytoniowego i ognia. Przy koncentratorze nie wolno stosować też ogrzewania podłogowego, ponieważ mogłoby ono zakłócić pracę urządzenia, a nawet je zepsuć. Koncentrator powinien znajdować się w odległości od innych, domowych urządzeń.

Koncentrator tlenu dla osób z POChP

Przewlekła obturacyjna choroba płuc to jedno z najczęstszych schorzeń, w przypadku którego tlenoterapia jest prawdziwym ratunkiem. U Pacjentów z POChP regularne dotlenianie sprzyja wydłużeniu długości życia, a także podniesieniu jego komfortu. Warto pamiętać o zasadzie jak najdłuższego stosowania tlenu. Przyjmuje się, że powinno być to minimum 15 godzin na dobę. Tylko wtedy tlenoterapia będzie rzeczywiście skuteczna.

Koncentratory tlenu – szerokie zastosowanie

Koncentratorów tlenu często używają sportowcy lub osoby, które wykorzystują tlenoterapię do celów kosmetycznych. Tlenoterapia pozytywnie wpływa na wygląd cery – dodaje jej świeżości i blasku.

Sportowcy dzięki zastosowaniu tlenu są w stanie zredukować do minimum zakwaszenie mięśni, zwiększają wydolność organizmu i przyspieszają proces regeneracji po aktywności fizycznej.

Wypożyczenie czy zakup?

Koncentratory tlenu opłaca się wypożyczać. Zakup takiego sprzętu wiąże się z koniecznością wydania nawet kilkunastu tysięcy złotych, co dla wielu jest kwotą zaporową. Wypożyczenie to znacznie bardziej budżetowa opcja, dostosowana do możliwości finansowych każdej osoby.

Jeśli potrzebują Państwo koncentratora tlenu dla chorego, polecamy skorzystać z usług naszej wypożyczalni sprzętu medycznego. Nasza siedziba znajduje się w Toruniu, ale koncentratory tlenu dowozimy do klientów na terenie całego województwa kujawsko-pomorskiego. Obsługujemy klientów z Inowrocławia, Grudziądza, Włocławka, Chełmży.

Sprzęt medyczny dowozimy do domu i nie pobieramy kaucji.