Kwestia aktywności osób starszych staje się coraz istotniejsza. Od lat mamy w Europie do czynienia ze starzejącym się społeczeństwem, dlatego tak ważne jest, by aktywizować seniorów i dbać o ich sprawność. Regularny ruch bardzo pozytywnie wpływa na zdrowie i powinien być nieodłącznym elementem codzienności osób starszych.

Jeśli opiekują się Państwo seniorem i zastanawiają się, jak zadbać o jego aktywność – zapraszamy do lektury!

Aktywność fizyczna emerytów

Aktywność ruchową należy dopasować do możliwości seniora. Jeśli dana osoba czuje się świetnie, nie ma problemów ze zdrowiem i nie narzeka na znaczący spadek kondycji, to może korzystać z wielu aktywności sportowych.

Ewentualne problemy pojawiają się natomiast u osób, które z różnych względów muszą uważać na stawy. W takiej sytuacji należy wybierać sporty, które nie obciążają nadmierne organizmu. Zalicza się do nich na przykład jazdę na rowerze lub pływanie.

Aktywizacja przy pomocy sprzętu medycznego

W przypadku osób, które ze względów zdrowotnych mają ograniczoną mobilność, dobrym rozwiązaniem aktywizującym są rollatory lub chodziki typu ambona. Rollatory, nazywane również chodzikami rehabilitacyjnymi, są stabilne i dzięki temu osoba starsza może opierać się o nie podczas przemieszczania. Takie wsparcie sprawia, że senior nie musi rezygnować z codziennej aktywności.

Chodziki – bezpieczne poruszanie się

Chodziki rehabilitacyjne to sprzęt, na którym nie warto oszczędzać. Powinny być one wygodne w codziennym użytkowaniu, a także być wyposażone w dodatkowe funkcje, np. hamulce, które zapobiegną upadnięciu.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie każdego stać na tak duży wydatek, jakim jest profesjonalny sprzęt medyczny. Z tego względu zachęcamy do wypożyczenia chodzika rehabilitacyjnego niż zakupu. W naszej ofercie kierowanej do seniorów oraz osób będących w trakcie rekonwalescencji znalazły się sprawdzone, wygodne sprzęty ułatwiające ruch.

Chodziki typu ambona – stabilizacja

Aktywność fizyczna jest bardzo ważna w procesie rekonwalescencji po operacjach. Taki pacjent potrzebuje dodatkowej pionizacji – w takiej sytuacji polecamy stosowanie chodzików typu ambona, które dają większe oparcie. Ambonę można bez problemu dopasować do wzrostu seniora. Warto podkreślić, że chodziki z wypożyczalni sprzętu medycznego w Toruniu można stosować zamiast kul ortopedycznych.

Jeśli senior nie ma siły podeprzeć się na kulach lub ze względu na urazy ręki nie może tego robić, chodzik ambona będzie dobrą alternatywą. Miękkie podparcie gwarantuje komfort podczas przemieszczania się.

Wózki inwalidzkie – spacer z opiekunem

Jeśli osoba starsza jest zbyt słaba, by samodzielnie przemieszczać się po mieście, warto wypożyczyć wózek inwalidzki i zabrać Pacjenta na spacer do lasu. Kontakt z naturą jest niezwykle ważny, a przebywanie na świeżym powietrzu sprzyja budowaniu odporności. U osób, które z różnych względów nie mogą przemieszczać się samodzielnie, dobrze sprawdzają się klasyczne wózki inwalidzkie. Są lekkie i można przewozić je pojazdami w różne miejsca.

Polecamy wózki inwalidzkie z Torunia wszystkim osobom, którym zależy na wypożyczeniu sprzętów medycznych dla swoich bliskich