Pandemia COVID-19 spowodowała zwiększone zapotrzebowanie na koncentratory tlenu i respiratory. Przygotowaliśmy krótkie podsumowanie, czym różnią się te dwa urządzenia i kiedy je stosować.
Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem!
Uwaga: poniżej prezentowane informacje mają charakter ogólny i informacyjny. W żadnym wypadku nie zastępują eksperckiej opinii dotyczącej leczenia konkretnego pacjenta. W przypadku pacjentów borykających się z niewydolnością oddechową, konieczna jest konsultacja z lekarzem.
Koncentrator tlenu
Urządzenie służy do tlenoterapii, czyli leczenia poprzez zwiększenie stężenia tlenu we wdychanym powietrz. Ten rodzaj leczenie jest stosowany u osób zmagających się z przewlekłymi chorobami układu oddechowego. W warunkach domowych pacjent może otrzymywać tlen ze specjalistycznego urządzenia nazywanego koncentratorem tlenu. Koncentrator nie jest tym samym co respirator – zadaniem koncentratora jest poprawa parametrów oddechowych.
Koncentrator tlenu jest zalecany w sytuacjach, gdy u pacjenta rozwija się niewydolność oddechowa. Dotyczy to m.in. chorych na niewydolność krążenia, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, chorobę tętnic czy mukowiscydozę. Zaletą koncentratora tlenu jest to, że może być stosowany w warunkach domowych. Wystarczy podłączyć go do prądu, a tlen podawać pacjentowi poprzez maskę lub wąsy tlenowe.
Respirator medyczny
Respirator, nazywany również sztucznym płucem, stosuje się u osób, które borykają się z poważnymi zaburzeniami oddechowymi lub, w skrajnych przypadkach, nie są w stanie oddychać samodzielnie. Respiratory stosowane są w szpitalach oraz ośrodkach medycznych.
Stosowanie respiratora wymaga uprzedniego zaintubowania pacjenta. W jego gardle umieszcza się rurkę intubacyjną, którą następnie łączy się z respiratorem. Rurka umożliwia wpuszczanie powietrza do układu oddechowego, co zapobiega niedotlenieniu. Niestety, tak inwazyjna metoda uniemożliwia choremu mówienie oraz spożywanie posiłków. U osób zaintubowanych niezbędne jest też podawanie płynnego pokarmu przez dodatkową rurkę prosto do żołądka.
Respirator – dla kogo?
Do respiratorów podłącza się te osoby, które cierpią na ostrą niewydolność krążeniową. Ponadto urządzenie to bywa stosowane u osób ze zwłóknieniem płuc czy tych pozostających w stanie paliatywnym. Obecnie stosuje się też respiratory u pacjentów z COVID-19. Dotyczy to najcięższych przypadków, u których stwierdza się poważne zaburzenia oddychania.
Wypożyczalnia koncentratorów tlenu w Toruniu
O ile respiratory medyczne muszą być obsługiwane przez przeszkolonych specjalistów, o tyle koncentratorów tlenu można z powodzeniem używać w warunkach domowych. Z tego względu są niezastąpionym wsparciem przy leczeniu niewydolności oddechowej. Tlenoterapia wpływa na poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego, a ponadto wspiera funkcjonowanie układu immunologicznego.
Jeśli chcesz wypożyczyć koncentrator tlenu, to zachęcamy do kontaktu. Aktualnie wypożyczamy koncentratory do Inowrocławia, Włocławka, Brodnicy, Grudziądza, Nowego Miasta Lubawskiego i miast znajdujących się w województwie kujawsko-pomorskim. Jednocześnie przypominamy, że liczba koncentratorów w naszej wypożyczalni jest ograniczona. Jeśli więc chcą mieć Państwo pewność, że nie zabraknie sprzętu dla osoby chorej, rekomendujemy jak najszybsze wypożyczenie.
Zapraszamy do skorzystania z oferty wypożyczalni sprzętu medycznego w Toruniu Adiuva-Med!